Cloud tehnologije već preko 20 godina unazad mijenjaju svijet, u privatnom i u poslovnom okruženju. Globalne kompanije davno su zamijenile „tradicionalnu“ IT infrastrukturu poslovanjem u Cloud-u i konstantno razvijaju i prilagođavaju svoje digitalne strategije u skladu sa eksponencijalnim rastom ovih tehnologija.
U proteklih nekoliko godina i kompanije u Bosni i Hercegovini su počele prepoznavati potencijal Cloud servisa i sve više ih usvajaju u svoje poslovne procese. Pandemija COVID-19 dodatno je ubrzala ovu transformaciju, jer su kompanije bile primorane da prilagode svoje poslovne modele i prihvate nove načine rada, poput rada na daljinu.
Ipak, i dalje ovaj proces teče izuzetno sporo. Prema posljednjim podacima IKT istraživanja Zavoda za statistiku Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, svega 8,9% preduzeća u našoj zemlji koristi neke od Cloud usluga u svom poslovanju i to uglavnom samo uslugu skladištenja podataka.
Razlog sporog prihvatanja Cloud tehnologija je svakako dijelom i zbog nerazumijevanja benefita korištanja Cloud usluga, sumnje u sigurnost podataka koji se čuvaju u „tamo nekom oblaku“ i nejasnoća po pitanju načina funkcionisanja različitih servisa. Iz tog razloga jedan od prioriteta na našem tržištu je kontinuirana edukacija.
Šta je Cloud?
Cloud (oblak) tehnologije predstavljaju IT resurse (servere, aplikacije, baze podataka itd.) kojima pristupate preko Interneta i koristite ih kao da se nalaze na vašem uređaju (računaru, tabletu, telefonu), iako se zapravo fizički nalaze u Data centru nekog provajdera.
U suštini, Cloud je skup velikog broja povezanih servera, sa svim pripadajućim hardverskim resursima, uključujući procesore, diskove, memoriju i druge komponente.
Zahvaljujući inteligentnom upravljačkom softveru, ovi resursi čine jedno veliko virtuelno okruženje čiji se djelovi alociraju pojedinačnim aplikacijama korisnika na zahtjev i u skladu sa njihovim potrebama.

Lanaco data centar
Cloud je alternativa tradicionalnoj on-premise infrastrukturi, gdje se hardver nalazi u prostorijama kompanije. Umjesto toga, podaci se skladište na udaljenim lokacijama, u data centrima. Cloud usluge mogu obuhvatati servere, skladištenje, baze podataka, mrežu, softver, analitiku i inteligenciju.
Koje su prednosti korištenja Cloud tehnologije i usluga?
Poslovanje u Cloud-u nosi sa sobom brojne prednosti. Ovdje ćemo skrenuti pažnju na glavne tri koje su odlučujući faktori zbog kojih sve više kompanija prelazi na ovu tehnologiju.
Smanjivanje troškova poslovanja
Uspostavljanje, održavanje i unapređenje IT infrastrukture zahtijeva velike finansijske i ljudske resurse, dok uz Cloud usluge nema potrebe za kapitalnim ulaganjima u infrastrukturu i angažovanjem stručnjaka koji će to sve uspostaviti i održavati.
Pružaocu Cloud usluga plaća se upotreba najnovijih tehnologija na mjesečnom nivou, u skladu sa potrebama kompanije, dakle samo ona oprema i vrsta usluge koja je kompaniji potrebna u datom trenutku i koja je najekonomičnija. U prosjeku, kompanije mogu uštediti i do 40% na troškovima infrastrukture zahvaljujući migraciji u oblak.
Takođe, kompanije ne moraju brinuti o kontinuiranom izvoru napajanja, hlađenju itd., jer se o tome brinu stručnjaci kompanija koje upravljaju cloud-om. Svi troškovi vezani za održavanje i unapređenje cloud infrastrukture snosi pružalac cloud usluga.
Sigurnost podataka smještenim u Cloud-u
Suvišno je pisati o važnosti podataka za poslovanje, njihov gubitak može biti fatalan za opstanak kompanije. Maliciozni napadi ne predstavljaju jedinu opasnost od gubitka podataka. Tu su još i opasnosti usljed neispravnosti fizičkih uređaja na kojima se nalaze podaci (neispravnost hardware-a ili sistema su veoma česti incidenti gubitka podataka), prirodne katastrofe (poplave, požari, zemljotresi) i nezaobilazan ljudski faktor (brisanje ili uništavanje podataka, administrativne greške u održavanju IT infrastrukture, loše upravljanje opremom ili softverskim alatima i sl.).
Sigurnost podataka u profesionalnim Data centrima značajno je veća nego u većini in-house sistema. Podaci pohranjeni u oblaku su enkriptovani što ih čini daleko sigurnijim od ostalih rješenja za hosting. Pristup podacima ima samo korisnik sistema.
Budući da se tehnologija oblaka često ažurira, kompanije koje pružaju usluge hostinga u oblaku mogu držati korak s najnovijim prijetnjama kibernetičkoj sigurnosti, dok su in-house rješenja izloženija riziku. Osim toga, kompanije se ne moraju toliko fokusirati na unutrašnju sigurnost jer Cloud provajderi nude niz opcija koje možete izabrati, uključujući firewalls, tokenizaciju i virtualne privatne mreže (VPN).
Data centri koji ispunjavaju najnovije standarde imaju najsavremenije sisteme za zaštitu od požara, nestanka struje ili drugih neželjenih događaja koji mogu da utiču na bezbjednost i dostupnost sistema.
Data Centar kompanije Lanaco je infrastrukturno projektovan po Tier 4 standardu. Ovo znači da je dostupnost usluga na godišnjem novu 99,995% zahvaljujući savremenim sistemima koji su u potpunosti redudantni. Ovo se odnosi na sistem napajanja, sistem klimatizacije, sistem vatrodojave. Sigurnosne i mrežne komponente sistema su, takođe, u potpunosti redundante kao i internet linkovi koji su obezbjeđeni od strane 3 nadprovajdera.

Lanaco data centar
Pored napredne logičke zaštite, kao dodatan nivo zaštite, Lanaco Data centar posjeduje sistem kontrole prolaza uz pomoć kojeg se definiše pristup za svaki segment Data centra uz jasno definisane procedure, kao i fizičko-tehničko obezbjeđenje, prisutno 24 sata, 7 dana u sedmici.
Povećanje fleksibilnosti i produktivnosti
Poslovanje u Cloudu unapređuje sam rad kompanija na nekoliko ključnih načina. Prvo, brza implementacija aplikacija i infrastrukture omogućava kompanijama da smanje vrijeme potrebno za razvoj i pokretanje novih projekata. Cloud tehnologija pruža agilnost i brzinu koja je neophodna u današnjem dinamičnom poslovnom okruženju.
Drugo, centralizacija podataka u Cloudu olakšava upravljanje, analizu i kontrolu podataka. Kroz jedinstveni sistem za skladištenje i pristup podacima, kompanije mogu efikasnije pratiti i analizirati informacije, što vodi do boljeg donošenja odluka i optimizacije poslovnih procesa.
Treće, povećana mobilnost koju pruža Cloud tehnologija doprinosi fleksibilnosti i poboljšanju produktivnosti zaposlenih. Omogućavajući pristup podacima i aplikacijama sa bilo kog mjesta putem interneta, zaposleni mogu raditi udaljeno i sarađivati sa kolegama bez obzira na geografsku udaljenost. Ovo poboljšava komunikaciju, ubrzava saradnju između timova i doprinosi većoj efikasnosti u radu na zajedničkim projektima.