Trinaestu godinu za redom, naša kompanija realizuje ljetnu praksu za studente tehničkih nauka sa pet fakulteta iz regiona. U okviru ovogodišnje prakse učestvovalo je trinaest praktikanata koji su uz pomoć stručnih mentora uspješno sproveli projekat izrade ovog softverskog rješenja. Ono što je praktikantima praksa omogućila je da steknu nova znanja i unaprijede postojeća kroz proces kreiranja softverske aplikacije koja bude donirana kao doprinos zajednici u domenu informacionih tehnologija.
Fokus prakse je bio razvoj IoT rješenja, koje će imati za cilj unapređenje razvoja poljoprivrednih kultura koje uzgaja udruženje Bosnia Grows Organic, u blizini Dervente. Opredijelili smo se za razvoj aplikacije iz ove oblasti obzirom na izuzetan potencijal koji naša država ima u oblasti poljoprivrede i koji će se tek u budućnosti razvijati u svom punom kapacitetu.
“Ovogodišnja praksa je bazirana na izuzetno zanimljivoj temi, oblastima i tehnologijama i nudi mogućnost usavršavanja već poznatih, a takodje i mogućnost rada sa tehnologijama sa kojima se u toku dosadašnjeg školovanja nisam susretala. Takođe, zahvaljujući velikom zalaganju i trudu mentora naučila sam mnogo, stekla osjećaj za timski rad, kao i osjećaj šta znači biti dio jednog velikog i uspješnog kolektiva i kolika je odgovornosti pri radu na jednom ozbiljnom projektu”, izjavila je Anja Jovičić, student 4. godine Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Sarajevu na smjeru računaratvo i informatika.
U procesu razvoja softvera su korišeni programski jezici Java i C#, baza podataka Microsoft SQL Server. Tehnologije koje su korištene, a i bazirane su na programskim jezicima Java i C# su Android, ASP.NET MVC Core, Entity Framework, a za verzionisanje izvornog koda Git.
Ovo IoT rješenje pomoći će proizvođačima da imaju dobar pregled potrošenih resursa, kao i pri definiciji koraka da ostvare što veću efikasnost i efektivnost u svojim poduhvatima. Današnja poljoprivredna industrija precizna je i više nego ikad usmjerena na podatke i pametna rješenja. IoT omogućavaju poljoprivrednicima da sa svojim poljima budu povezaniji kao nikad do sada. Poljoprivrednici su počeli shvatati da je IoT pokretačka snaga za povećanje poljoprivredne proizvodnje na isplativ način, budući da se tržište i dalje razvija, još uvijek postoji puno mogućnosti za preduzeća koja su voljna da se pridruže.
Leave a Comment